XXVI Sympozjum
DIAGNOSTYKA URZĄDZEŃ ENERGETYCZNYCH I INSTALACJI PRZEMYSŁOWYCH
Diagnostyka wspierająca elastyczną pracę elektrowni
9-11.10.2024 r.

Referaty

Streszczenia referatów w kolejności ich wygłaszania:

 

Herbert Leopold Gabryś  - były Wiceminister Przemysłu odpowiedzialny za energetykę, twórca i wieloletni przewodniczący Komitetu ds. Energii i Klimatu przy Krajowej Izbie Gospodarczej

ELEKTROENERGETYKA W POLSCE 2024 z wyników i wyzwań
wybrane w kontekście zmian w strukturze produkcji energii elektrycznej, mocy i obciążeń

Elektrochłonność PKB maleje, a zwiększenia konsumpcji będą wypełniane rosnącą generacją odnawialną. Energia elektryczna z generacji krajowej jest dopełniana importem, ale w sytuacjach kryzysowych większa od zużycia krajowego i w saldzie wymiany z zagranicą z nadwyżką eksportu stabilizuje potrzeby sąsiadów (w roku 2021 - 1,6 GWh).
Energia elektryczna z generacji krajowej, z paliw stałych jest niezmiennie ważąca dla potrzeb krajowego systemu energetycznego i do chwili pozyskania nowych mocy systemowych niezbędna (co najmniej do lat czterdziestych XXI wieku na ścieżce pomniejszania).
Generacja energii elektrycznej z paliw kopalnych w Polsce jest w coraz większej rozpiętości wartości ekstremalnych i to pozostanie w tendencji rosnącej przede wszystkim z uwarunkowań pogodo zależnej generacji odnawialnej.
Rozpiętość ekstremalnej generacji z lat 2019 do 2023 w miesiącach pogłębia się znacząco (z ekstremalnym 2021 rokiem), głównie z przyczyn poszerzania się funkcji regulacyjnych w rozkładach krótkookresowych.
W strukturze JWCD bloki węglowe w przedziale pomiędzy 200 - 300 MW mocy zainstalowanej stanowią decydującą część możliwości regulacyjnych (za sierpień 2024 łącznie 27 079 MW, w tym 10 462 to 47 bloków pomiędzy 120 MW a 300 MW).
Pomiędzy 2014 rokiem a 2023, moc osiągalna zwiększyła się o 65,38%, dyspozycyjna o 17,86%, a moc JWCD o 18,34% są to jednostki technologicznie przystosowane do pracy ciągłej i nieprzystosowane do funkcji stricte regulacyjnych wobec oczekiwań i praktyki ostatnich miesięcy, a na czas służby do lat czterdziestych wymagające należytej troski w nakładach na utrzymanie.

--------------------

Paweł Woszczyk – Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie

MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTYWANIA BLOKÓW KLASY 200MW W OKRESIE TRANSFORMACJI KSE

Rozwój odnawialnych źródeł energii stawia nowe  trudne wymagania przed elektrowniami i całym systemem energetycznym. Aby cały system funkcjonował poprawnie, obecnie pracujące elektrownie, w większości dysponujące blokami energetycznymi 200 MWe, muszą całkowicie zmienić reżimy ich pracy i je „uelastycznić".
Obecnie w KSE pozostało 45 bloków klasy 200 MW, z czego 6 zasilanych jest węglem brunatnym. Wszystkie jednostki mają już za sobą lata świetności, jednak wciąż wspierają KSE. Wiele z nich przeszło gruntowne remonty i modernizacje w celu dostosowania się do wymogów BAT.
Rosnące  koszty emisji CO2, wzrost kosztów zmiennych oraz spadająca produkcja energii, ze względu na rynek OZE powoduje, że praca  bloków węglowych klasy 200 MW staje się nieopłacalna ekonomicznie. Potwierdza to między innymi raport prezesa URE ”Informacja na temat planów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze w latach 2020-2034” czy raport Ministerstwa Klimatu „sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej” – oba te dokumenty przewidują, że w najbliższych latach w KSE wystąpi luka mocowa. 
Rozwiązaniami, które mogą pomóc w efektywnym wykorzystaniu bloków klasy  200 MW, jak i samym zapobiegnięciu luki mocowej  może być  konwersja kotłów węglowych na gaz , biomasę, implementacja wyników programu „BLOKI 200+”, ewentualne wprowadzenie CCU/S czy  wypracowanie mechanizmu rezerwy strategicznej, o czym będzie mówiła prezentacja.

--------------------

Jerzy Trzeszczyński, Wojciech Murzynowski, Radosław Stanek – Pro Novum sp. z o.o.

DIAGNOSTYKA WSPIERAJĄCA ELASTYCZNĄ PRACĘ BLOKÓW ENERGETYCZNYCH

W dającej się przewidzieć przyszłości elektrownie węglowe będą ważną częścią polskiego systemu elektroenergetycznego. Jego bezpieczeństwo zależeć będzie od dyspozycyjności bloków biorących udział w jego stabilizacji także w trybie rezerwy operacyjnej.  Czas pracy będzie w jeszcze mniejszym stopniu niż dotąd kryterium wyznaczania bezpiecznego horyzontu ich eksploatacji na podstawie badań. Retrospekcja w celu określenia zakresu badań powinna opierać się także na analizie historii i warunków pracy nie tylko w ostatnim okresie  międzyremontowym. Bieżący nadzór diagnostyczny powinien stać się ważną częścią diagnostyki, która powinna zostać zorganizowana w sposób systemowy  wykorzystując współczesne, sprawdzone technologie analityczne, cyfrowe i informatyczne jednocześnie  opierając się na wiedzy i doświadczeniu, które są rezultatem bogatej, także pod względem know-how, historii polskiej elektroenergetyki.

--------------------

Tomasz Sojka, Stanisław Noworyta – TAURON Wytwarzanie SA

USZKODZENIA URZĄDZEŃ PRODUKCYJNYCH  WYNIKAJĄCE Z ELASTYCZNEJ PRACY BLOKÓW

Elastyczna praca bloków energetycznych, nie jest obojętna dla stanu technicznego urządzeń. Częste zmiany mocy,  duża ilość odstawień i uruchomień  oraz praca na minimum technicznym wpływają negatywnie na trwałość urządzeń produkcyjnych. W prezentacji przedstawiono przykłady uszkodzenia urządzeń spowodowane w/w czynnikami. Uszkodzenia występują w całym obszarze bloku energetycznego na częściach ciśnieniowych kotła, wentylatorach,  pompach zasilających, elementach turbin parowych czy urządzeniach  elektrycznych.

--------------------

Jerzy Król - ENEA Elektrownia Połaniec SA
Jerzy Trzeszczyński – Pro Novum sp. z o.o.                                        

MODERNIZACJA BLOKÓW W ENEA ELEKTROWNIA POŁANIEC SA DLA SPEŁNIENIA WYMAGAŃ PRAWNYCH ORAZ NOWYCH REŻIMÓW PRACY BLOKÓW ENERGETYCZNYCH

Modernizacje bloków klasy 200MW ukierunkowane są na przedłużenie ich eksploatacji, zwiększenie elastyczności oraz ograniczenie emisji, w tym zwłaszcza CO2 do poziomu 550g/kWh. Towarzyszą temu działania mające zapewnić bezpieczeństwo i dyspozycyjność. ENEA Elektrownia Połaniec SA bierze pod uwagę  wykorzystanie rozwiązań, które pozwoliłyby na identyfikacje zagrożeń związanych z pracą elastyczną oraz dostosowanie bloków do nowego trybu pracy.

--------------------

Jan Skórski – Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.

DYSPOZYCYJNOŚĆ, NIEZAWODNOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ, JAKO PODSTAWA FUNKCJONOWANIA JEDNOSTKI KOGENERACJI W AKTUALNYCH WARUNKACH RYNKOWYCH.
25 LAT DOŚWIADCZEŃ EKSPLOATACJI BGP POLENERGII ELEKTROCIEPŁOWNI NOWA SARZYNA Sp. z o.o.

Celem referatu jest zaprezentowanie funkcjonowania bloku gazowo parowego ENS z perspektywy 25 lat doświadczeń eksploatacyjnych, a w szczególności wyzwań i doświadczeń związanych z transformacją energetyczną jaka dokonała się na rynku energii w ostatnich 5 latach w związku z dynamicznym rozwojem źródeł OZE.
Prelegent zaprezentuje prace bloku gazowo parowego z pełnym lub częściowym obciążeniem w ciągu pierwszych dwóch dekad funkcjonowania elektrociepłowni, a następnie wyzwania i zadania jakie zostały wykonane w celu dostosowania bloku do pracy elastycznej obejmującej postoje w rezerwie, uruchomienia i pracę szczytową bloku gazowo parowego. Zostaną również przedstawione najważniejsze procedury i sposoby konserwacji postojowej bloku gazowo parowego oraz metody zabezpieczenia jednostek wytwórczych w czasie zimy przed zamarzaniem.

--------------------

Paweł Gawron, Wojciech Murzynowski, Radosław Stanek – Pro Novum sp. z o.o.

IDENTYFIKACJA MIEJSC NARAŻONYCH NA USZKODZENIA KOROZYJNE NA BLOKACH ENERGETYCZNYCH EKSPLOATOWANYCH W INTENSYWNEJ REGULACJI ORAZ MOŻLIWOŚCI IM ZAPOBIEGANIA

Problemy korozyjne nieodłącznie towarzyszą pracy bloków energetycznych niezależnie od trybu ich pracy. Rozpoznane i opanowane w stopniu wystarczającym zjawiska korozyjne na blokach pracujących w trybie normalnym, w przypadku bloków pracujących w trybie intensywnej regulacji i zwiększonej elastyczności, nabierają nowego wymiaru. Do typowych mechanizmów niszczenia dochodzą czynniki charakterystyczne dla elastycznego trybu pracy bloków, istotne z punktu widzenia intensyfikacji procesów niszczenia korozyjnego. Elastyczne warunki pracy urządzeń wytwórczych generują nowy zakres zjawisk o potencjale zjawisk korozyjnych. Systemowe podejście do przetwarzania informacji, w tym danych diagnostycznych, daje szanse na podjęcie adekwatnych do zagrożenia działań prewencyjnych i utrzymanie dobrego stanu technicznego urządzeń.
--------------------

Andre de Bache – Kurita Europe GmbH

NOWOCZESNE METODY OBRÓBKI CHEMICZNEJ CZYNNIKA OBIEGOWEGO W JEDNOSTKACH ENERGETYCZNYCH PRACUJĄCYCH W WARUNKACH INTENSYWNEJ REGULACJI - KOREKCJA CETAMINE  NA BLOKACH HRSG W HISZPANII

Praca bloków energetycznych w trybie elastycznym/regulacyjnym niesie za sobą wiele wyzwań eksploatacyjnych, w tym właściwego zabezpieczania obiegu wodno-parowego w trakcie eksploatacji ale również, a może przede wszystkim w trakcie nieplanowanego postoju. Technicznie trudne do osiągniecia wyzwanie dla tradycyjnych systemów korekcji, jest możliwe do zrealizowania w systemach opartych o nowoczesne środki korekcyjne.
Jedną z technologii Firmy Kurita jest Technologia CETAMINE. Jest to 4-ta Generacja produktów na bazie amin filmujących. Przewagą, którą posiada CETAMINE w porównaniu do standardowych obróbek wody kotłowej jest niepodnoszenie zasolenia wody uzupełniającej, odporność na wahania pH, utrzymywanie się warstwy ochronnej w układzie, w trybie nieplanowanych, wymuszonych postojów.
Firma Kurita oferuje bezpieczną technologię wraz z procedurami do wykonania procesu oraz łatwe metody pomiarowe.

--------------------

Tomasz Sygnarski – Elektrociepłownia Stalowa Wola SA

DOŚWIADCZENIA W EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ WYTWÓRCZYCH ENERGII ELEKTRYCZNEJ I CIEPLNEJ W ELEKTROCIEPŁOWNI STALOWA WOLA S.A

Referat zawiera informacje nt. podstawowych parametrów znamionowych urządzeń wytwórczych wchodzących w skład Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A.(ECSW) tzn. bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450MW oraz rezerwowego źródła ciepła jakim jest kotłownia gazowa (RZC) o mocy cieplnej 132 MW. Przedstawiono także strukturę właścicielską, aktualne otoczenie biznesowe wraz z danymi produkcyjnymi za 2023 rok. Na podstawie zebranych doświadczeń wskazane zostaną najważniejsze wykryte usterki w czasie procesu uruchomienia bloku wraz z pierwszym okresem eksploatacji w tak zwanym oswajaniu inwestycji. Usterki zostały podzielone ze względu na miejsce wystąpienia tzn. kocioł, turbina itd.
Prezentacja zawiera wykresy obciążenia bloku gazowo - gazowego z podziałem na tydzień i dobę co pozwoli na przedstawienie elastyczności pracy bloku w zakresie od mocy minimalnej do maksymalnej. Wykresy są sporządzone na bazie pracy bloku za rok 2023. Następnie omówione zostaną najważniejsze prace wykonane w zeszłym roku. ECSW to nie tylko blok, to również kotłownia rezerwowa (RZC) - przedstawione zostanie podsumowanie eksploatacji RZC.

--------------------

Marcin Centkowski  - Zakład CCGT Włocławek, Obszar Energetyki ORLEN S.A.

ROLA I ZNACZENIE KONTRAKTU LTSA(LONG-TERM SERVICE AGREEMENT)/CSA(CONTRACTUAL SERVICE AGREEMENT) NA PRZYKŁADZIE ZAKŁADU CCGT WŁOCŁAWEK

W referacie zostanie przedstawiony opis technologii CCGT oraz zarys wdrożonego w Zakładzie CCGT Włocławek programu  LTSA (LONG-TERM SERVICE AGREEMENT) a zwłaszcza LTSA jako element diagnostyki.  Omówione zostaną zagadnienia związane z umową serwisową,  jak również znaczenie kontraktu dla Zakładu, w tym m.in.  mitygacja ryzyk operacyjnych, optymalizacja Służb Utrzymania Ruchu, wsparcie M&D Center oraz TIL(technical information letter). W oparciu o przedstawione zalety i wady wdrożonego serwisu LTSA omówiona zostanie techniczna ocena kontraktu w kontekście CCGT Włocławek. Dodatkowo, na przykładzie serwisu CSA (CONTRACTUAL (SERVICE AGREEMENT) pokazana  zostanie alternatywa dla kontraktów LTSA.

--------------------

Oliver Then – vgbe energy e.V.

ROLA ELASTYCZNOŚCI W PRZYSZŁYM SYSTEMIE ENERGETYCZNYM  - I JEJ KONSEKWENCJE

Trwająca obecnie dekarbonizacja systemu energetycznego opiera się w dużej mierze na wdrażaniu niestabilnych odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Ich generacja waha się w różnych skalach czasowych – od sekund do pór roku. Dlatego w przyszłym systemie energetycznym potrzebne są możliwości zwiększające elastyczność. W szczególności w przypadku dostarczania energii elektrycznej na dużą skalę i w długim okresie w celu pokrycia niedostępności odnawialnych źródeł energii, elastyczna generacja jest kwestią wyboru w perspektywie średnio- i długoterminowej. W zależności od warunków politycznych i geologicznych dostępne są różne technologie wytwarzania. Wysoka elastyczność operacyjna jest kluczowym wymogiem przy wyborze właściwych możliwości, a także przy rozważaniu konsekwencji wysoce elastycznych działań w zakresie pracy i utrzymania oraz zużycia urządzeń przez cały okres ich eksploatacji. Prezentacja podkreśli kluczowe aspekty wspomnianych wydarzeń, a także doświadczenia vgbe w tym zakresie.

--------------------

Paweł Gawron – Pro Novum sp. z o.o.

PRZYGOTOWANIE I NADZÓR NAD STANEM TECHNICZNYM BLOKÓW ENERGETYCZNYCH POZOSTAJĄCYCH W REZERWIE STRATEGICZNEJ

Potrzeba wspierania mocy pojawiła się w związku z błyskawicznym rozwojem subsydiowanych źródeł odnawialnych, zwłaszcza wiatraków i fotowoltaiki, które wypierają z rynku elektrownie konwencjonalne.
Konwencjonalne jednostki wytwórcze, nie pracując wymaganej liczby godzin w roku, stają się nierentowne, jednocześnie jednak są potrzebne, aby zapewnić pokrycie zapotrzebowania gdy słabo wieje i świeci, a także w szczytach zapotrzebowania. Kwestie ekonomiczne związane z nierentownością to jedno, kwestie techniczne związane z koniecznością zagwarantowania odpowiedniej dyspozycyjności i elastyczności źródeł konwencjonalnych w warunkach „pracy” daleko odległej od pierwotnie zakładanej to drugie, ale bardzo istotne i trudne do realizacji zagadnienie.
Postępujące zmiany na rynku energii związane z rosnącym udziałem mocy ze źródeł odnawialnych i ich uprzywilejowana pozycja w kolejce do operatora sieci elektroenergetycznej przy koniecznym poziomie zabezpieczenia systemu gwarantowanym przez wytwórców eksploatujących konwencjonalne źródła energii wymaga zmiany podejścia do zarządzania majątkiem produkcyjnym przewidywanym do pracy w ramach rezerwy operacyjnej.
W referacie przedstawiono zarys problemów z obszaru fizyko – chemicznych warunków pracy i postoju urządzeń oraz możliwych rozwiązań, związanych z utrzymaniem dobrego stanu technicznego urządzeń wytwórczych  pozostających w rezerwie operacyjnej.

--------------------

Rafał Kobyłecki, Robert Zarzycki – Politechnika Częstochowska

WYBRANE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z PRZYSTOSOWANIEM BLOKÓW ENERGETYCZNYCH DO PRACY W WARUNKACH  WSPÓŁPRACY Z OZE

W artykule przedstawiono i omówiono wybrane wyniki badań autorów obejmujące określenie i ocenę wpływu pracy kotła ze zmiennym ruchowo obciążeniem na trudności eksploatacyjne, m.in. zmiany degradacyjne, elastyczność pracy oraz korozję i erozję elementów kotłów. Trudności operacyjne i ich wymierne skutki są efektami aktualnych wymogów pracy, spowodowanych krótkookresowymi wymuszeniami i zmianą obciążeń wskutek konieczności współpracy w systemie elektroenergetycznym Polski bloków klasycznych ze źródłami odnawialnymi.
Przedstawiono wyniki badań uzyskane w efekcie realizacji kampanii pomiarowych na obiektach rzeczywistych oraz wyniki wieloletnich analiz i doświadczeń z praktycznej implementacji różnych wybranych rozwiązań technologicznych, w tym obejmujące zagadnienia związane z pracą kotłów fluidalnych, rusztowych i pyłowych, a także realne skutki wywołane pracą ze zmienną wydajnością.
W pracy odniesiono się także do możliwości ograniczenia negatywnego wpływu współpracy bloków energetycznych ze źródłami odnawialnymi poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakresie poprawy elastyczności, magazynowania energii oraz ciepła w wybranych układach.

--------------------

Agnieszka Jojczyk, Ewa Trzeszczyńska, Paweł Galbarczyk – Pro Novum sp. z o.o

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA PRO NOVUM - ICH EFEKTY I WYKORZYSTYWANE INSTRUMENTY

Pro Novum od ponad 30 lat opracowuje innowacyjne rozwiązania, od ponad 15 utrzymuje status centrum badawczo-rozwojowego, a od kilku coraz skuteczniej sięga po różnego rodzaju instrumenty wspierające działalność innowacyjną, w tym po środki UE. Efektem  realizacji tych projektów jest udostępnienie Elektrowniom użytecznych narzędzi wspierających bezpieczeństwo eksploatacji i dyspozycyjność urządzeń energetycznych, w tym zwłaszcza w warunkach elastycznej pracy bloków klasy 200MW. Ale nie tylko, bo  realizacja tych projektów stała się również impulsem do rozwoju Pro Novum, co w efekcie ma wpływ na wizerunek firmy  i zwiększenie jej konkurencyjności na rynku. W Prezentacji zostaną przypomniane  projekty już zrealizowane, także ze wsparciem środków UE,  omówione zostaną  efekty tych realizacji zarówno dla branży energetycznej, jak i dla Pro Novum oraz zostaną przedstawione plany na najbliższą przyszłość.

--------------------

Frank Biesinger, Huascar Lorini - GE Power GmbH, Mannheim, Germany
Mariusz Banaszkiewicz - GE Power Sp. z.o.o., Elbląg, Poland

OBRÓBKA I NAPRAWA ELEMENTÓW TURBIN PAROWYCH PRACUJĄCYCH W WARUNKACH ELASTYCZNEJ EKSPLOATACJI

Wzrost znaczenia energii odnawialnych w sieciach energetycznych przyspieszył potrzebę przejścia konwencjonalnych źródeł energii bazujących na paliwach kopalnych z tradycyjnej pracy w podstawie na bardziej elastyczne reżimy pracy. Warunki eksploatacji uległy drastycznej zmianie w zakresie liczby uruchomień, rocznych godzin pracy oraz zakresu zmian mocy. Skutkuje to występowaniem zwiększonych obciążeń termicznych elementów prowadzących do wzrostu zużycia z tytułu zmęczenia niskocyklowego. W celu zapewnienia dalszej wytrzymałości elementów turbin parowych podstawową kwestią staje się ocena stanu żywotności z zastosowaniem metod analizy trwałości resztkowej.
W zależności od poziomu wyczerpania żywotności i zakresu potencjalnego występowania pęknięć, możliwe są różne opcje naprawy elementów. Obróbki i naprawy można generalnie podzielić na dwie grupy: naprawy na zimno i gorąco. Te operacje mogą być również wykonywane kolejno jedna po drugiej. Obie opcje dają możliwość poprawy własności użytkowych elementów poprzez zastosowanie zoptymalizowanych kształtów poprawiających rozkład naprężeń a nawet użycie lepszych materiałów w przypadku napraw na gorąco.
Celem proponowanych obróbek i napraw jest zapewnienie przydatności elementów turbin parowych do dalszej eksploatacji. Umożliwia to elektrowniom oferowanie rynkom energii bardziej elastycznej eksploatacji właśnie dzięki wykonaniu starannie dobranych obróbek i napraw.

--------------------

Michał Górka, Roman Michał Wojciechowski – Veolia Energia Poznań S.A.
Sławomir Rajca -
Pro Novum sp. z o.o.

DIAGNOSTYKA EKSPLOATACYJNA I REMONTOWA TURBINY CIEPŁOWNICZEJ

W ramach dialogu technicznego w grupie Veolia podjęto decyzję o wydłużeniu eksploatacji turbiny typu 13UC105. Turbina była zaprojektowana w latach 80-tych i została uruchomiona w 1991 roku. Nowe wyzwania rynku mocy wymagały poprawy sprawności tej turbiny i odtworzenia jej mocy nominalnej. A także umożliwienia eksploatacji przy różnych trybach pracy. Podjęto decyzję o wymianie wirnika, który wcześniej kilkukrotnie już był naprawiany. Opisano zmiany konstrukcyjne i zalety eksploatacyjne nowego wirnika.
W referacie przedstawiono analizy diagnostyczne tej turbiny z nowym wirnikiem po stwierdzeniu pogorszenia stanu dynamicznego.  Autorzy przedstawiają możliwe przyczyny zmian drgań i reperkusje przyszłej naprawy. Podano także wytyczne bezpiecznej eksploatacji tej turbiny do czasu  planowanego remontu. Omówiono zakres stwierdzonych nieprawidłowości po demontażu wirnika i dwie analizy oceny przyczyn ich powstania. Pierwsza opracowana przez producenta nowego wirnika a druga przez zespół specjalistów Pro Novum. Ustalenie przyczyn uszkodzeń dotyczył dwóch tego typu turbin w grupie Veolia i z tego powodu szczegółowo analizowano także zespół danych procesowych.  Po wykonanych badaniach i analizach przedstawiono przyczyny uszkodzeń. Całość prac związanych z modyfikacją i naprawą wirnika wykonał jego producent. Po wykonanej naprawie turbina pracuje bezawaryjnie z dobrym stanem dynamicznym. Okresowo wykonywana jest endoskopia układu przepływowego szczególnie w obrębie stopnia Baumanna.

--------------------

Kamil Staszałek, Wojciech Murzynowski – Pro Novum sp. z o.o.

OCENA STANU TECHNICZNEGO WALCZAKÓW KOTŁÓW PAROWYCH – WYBRANE PROBLEMY I METODY ICH ROZWIĄZYWANIA

Duża część kotłów, nie tylko eksploatowanych na blokach klasy 200MW, wyposażona jest w walczaki, które przepracowały ok. 300 000 godzin. W przeciwieństwie do innych elementów części ciśnieniowych kotłów ich wymiana jest praktycznie niemożliwa lub nieopłacalna. Mogą być jednak bez ograniczeń naprawiane bo ich uszkodzenia są lokalne i posiadają  charakter zmęczeniowy. Mogą być także w pewnym zakresie modernizowane co sprawia, że konstrukcja dotąd eksploatowanych walczaków rzadko jest zgodna   z dokumentacją projektową. Modernizacje oraz liczne naprawy sprawiają, że Użytkownik eksploatuje element o indywidualnych cechach, które powinny zostać uwzględnione przy określaniu zapasu jego trwałości i warunków bezpiecznej eksploatacji.
Przy ocenie stanu technicznego walczaków  uwzględniać należy także rzeczywiste warunki ich pracy w szczególności gdy planuje się eksploatację kotłów/bloków energetycznych w trybie jeszcze bardziej regulacyjnym niż dotychczas. To sprawia, że  aktualne metody oceny stanu technicznego walczaków kotłów parowych, oprócz potencjalnych stref uszkodzeń powinny brać pod uwagę rzeczywiste strefy uszkodzeń i zmiany w ich konstrukcji w tym zwłaszcza zmiany w lokalnej geometrii płaszcza walczaka związane z naprawą.
W referacie przedstawiono aktualne podejście do diagnostyki długo eksploatowanych walczaków oraz zaprezentowano metody, które pozwalają w ocenie stanu technicznego oraz podczas bieżącego nadzoru diagnostycznego, uwzględnić indywidualne cechy walczaków i zapewnić ich bezpieczną  eksploatację.

--------------------

Jerzy Trzeszczyński, Radosław Stanek - Pro Novum sp. z o.o.

DIAGNOSTYKA WYKONYWANA W TRYBIE LTSA ZAPEWNIAJĄCA DYSPOZYCYJNOŚĆ BLOKÓW WĘGLOWYCH W OKRESIE ICH DALSZEJ EKSPLOATACJI

Serwis LTSA to atrakcyjny zarówno dla użytkownika jak i dostawcy urządzenia sposób na zapewnienie jego bezpiecznej pracy i oczekiwanej dyspozycyjności w dłuższym, wieloletnim okresie eksploatacji. Dla urządzeń samodzielnie eksploatowanych przez Użytkownika po wygaśnięciu gwarancji, zwłaszcza dla urządzeń długo eksploatowanych atrakcyjną formą zapewnienia bezpieczeństwa oraz dyspozycyjności urządzeń bloku energetycznego może być serwis LTSA realizowany wspólnie przez firmę remontową i diagnostyczną lub serwis LTDSA (Long Term Diagnostic Service Agreement) sprawowany tylko przez firmę diagnostyczną. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy gdy warunki pracy urządzeń znacznie odbiegają od tych, do których zostały zaprojektowane a czas dalszej eksploatacji może nie być dokładnie znany.
Podobnie jak serwis LTSA, również serwis ograniczony do diagnostyki, najlepiej realizować w pełnym cyklu tj. od remontu kapitalnego do kolejnego remontu kapitalnego lub do wyłączenia bloku/urządzenia z eksploatacji a także odstawienia do rezerwy operacyjnej. W tym czasie sprawowany jest pełny nadzór diagnostyczny, w trybie on-line aktualizowana jest ocena stanu technicznego i  prognoza trwałości oraz wykonywane są  badania towarzyszące przeglądom i remontom. Tego rodzaju serwis gwarantuje bezpieczeństwo i dyspozycyjność zapewniając zachowanie koniecznych kompetencji firm diagnostycznych, których utrata lub znaczące ograniczenie może stwarzać większe zagrożenie dla dyspozycyjności urządzeń niż utrata trwałości na skutek eksploatacji. Pro Novum posiada wieloletnie doświadczenia w sprawowaniu serwisów diagnostycznych o podobnym charakterze, uprawnione laboratoria zapewniające pełne spektrum badań oraz systemy do sprawowania zdalnej diagnostyki w których zaimplementowano wiedzę i wieloletnie doświadczenie specjalistów jak również obowiązujące standardy i wytyczne.

--------------------